تبلیغات
کانون گردشگری فرهنگسرای بهمن09194891227تماس - طبیعت گردی و جنگل نوردی
کانون گردشگری فرهنگسرای بهمن09194891227تماس
بیایید با هم ودر کنار هم با خانواده روز خوبی داشته باشیم وبا مکانهای گردشی اشنا بشویم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

طبیعت گردی گونه ای از پیاده روی است که با هدف ویژه سیاحت و لذت از مناظر صورت می گیرد. این نوع از پیاده روی معمولا در مسیرهای نواحی انجام می شود که دارای طبیعتی نسبتا دست نخورده است.

طبیعت گردی در خارج از مسیر را اغلب "bushwalking  "، "bushwhacking " یا "bush-bashing " می نامند.واژه hiking ( طبیعت گردی ) را تمام مردمان کشورهای انگلیسی زبان می فهمند اما واژه های منطقه ای هم وجود دارد. در بریتانیای کبیر ، این فعالیت اغلب به طور ساده walking ( پیاده روی ) نامیده می شود. استرالیایی ها از واژه bushwalking برای طبیعت گردی از روی مسیر و هم خارج از مسیر استفاده می کنند. نیوزیلندی ها معمولا واژه tramping را بخصوص برای سفرهای شبانه استفاده می کنند. طبیعت گردی در مناطق کوهستانی نپال و هندوستان را گاهی اوقات "trekking " می نامند.

 

مقایسه با انواع دیگر گرد ش

 

طبیعت گردی یکی از فعالیت های بنیادی فضای باز است که پایه و اساس بسیاری از انواع دیگر است . طبیعت گردی تنها راه دستیابی به بسیاری از مکان های زیبا از راه زمینی است. مشتاقان آن ، طبیعت گردی را بهترین روش دیدن طبیعت می دانند.آن را بهتر از گردش با هر نوع وسیله نقلیه ( یا سوار بر حیوان مثلا اسب ) می دانند. چون حواس طبیعت گرد به وسیله عوامل منحرف کننده مانند پنجره ها ، سرو صدای موتور ماشین ، گردوغبار ناشی از حرکت ماشین و مسافران عبوری پرت نمی شود. مزیت طبیعت گردی بر نشستن در یک جا این است که طبیعت گرد می تواند منطقه وسیعی را بپیماید ( و ببیند.).

از طرف دیگر ، طبیعت گردی در مسافت های طولانی یا در زمین های ناهموار و دشوار نیازمند درجاتی از توانایی جسمی و آگاهی و نیز کوله پشتی برای حمل مواد غذایی ، آب و وسایل ضروری است. طبیعت گردها ممکن است با هوای نامساعد برخورد کنند یا دچار حوادث ناگوار شوند.

 

 

مسائل ایمنی فردی

 

طبیعت گردی می تواند فعالیتی بسیار لذت بخش و ایمن باشد. بهرحال ، خطرات ذاتی در طبیعت گردی وجود دارد . این خطرات را می توان با رعایت  روش های ایمنی کاهش داد: این خطرات از این قرارند:

 

 

 

§         صدمات جسمانی ، مانند در رفتن مچ پا .

طبیعت گردها ممکن است به علت گام برداری نادرست یا افتادن به خودشان صدمه وارد کنند. تصمیم گیری های نادرست در شیب های تند یا لیز می تواند منجر به صدمه شود. حمل کوله پشتی ممکن است طبیعت گرد را سنگین تر کند.خطر صدمه را می توان با پوشیدن کفش مناسب کاهش داد. صدمات را همچنین می توان با فکر دقیق قبل از پا گذاشتن در مکانی غیر ایمن به حداقل رساند.

o        تاول های پا شکل معمول صدمه جسمانی کوچک در طبیعت گردها هستند. با پوشیدن کفش های اندازه پا یا با قرار دادن پارچه پنبه ای ضخیم با سطح صاف در نقاطی از پا که احتمال تاول زدن دارد ، می توان از تاول زدن جلوگیری کرد.

§         از دست دادن آب بدن به ویژه در آب و هوای گرم می تواند سریعا طبیعت گرد را از توان بیندازد. در شرایط رطوبت کم ، عرق آنچنان سریع تبخیر می شود که فرد ممکن است متوجه از دست دادن آب نشود. با حمل و نوشیدن مقدار مناسب آب می توان از از دست دادن آب بدن جلوگیری کرد.

بسته به شرایط 2 لیتر آب می تواند برای طبیعت گردی یک روزه کافی باشد ، اما در شرایط گرمای زیاد  ممکن است یک لیتر در ساعت مورد نیاز باشد. تعریق بسیار زیاد ممکن است سبب تخلیه سدیم بدن فرد هم بشود.

§         جبران کردن آب بدن بدون جبران کردن سدیم می تواند منجر به hypnonatremiaشود. بنابراین ، غذاهای سبک شور همراه با آب هم توصیه می شود.

§         خستگی زیاد در گرما احتمالا منجر به گرمازدگی می شود و ممکن است در طی پیاده روی در درجه حرارت های بالا روی دهد ، به ویژه اگر آب بدن شخص کاهش یافته باشد یا لباس گرم زیادی پوشیده باشد. اگر درجه حرارت بسیار زیاد است خطر ابتلا به گرمازدگی را می توان با دوری جستن از پیاده روی در زیر نور مستقیم آفتاب و در صورت امکان خیس نگه داشتن بدن به حداقل رساند. در صورت گرما زده شدن جان فرد به خطر می افتد : دمای بدن فرد باید پایین آورده شود و بلافاصله به بیمارستان منتقل شود.

§         بر عکس گرمازدگی ، هیپوترمی خطری است که طبیعت گردها را به ویژه در ارتفاعات بالاتر یا مناطق سردسیر تهدید می کند. لباس خیس ( به علت باران ، عرق ، و غیره ) عامل خطر عمده ای است و می تواند حتی در هوای گرم هم سبب هیپوترمی شود. در صورتی که درجه حرارت بدن قربانی بسیار پایین بیاید ، هیپوترمی می تواند منجر به مرگ شود.اگر چه هیپوترمی مستقیما منجر به مرگ نشود ، سبب سردرگمی ، از دست دادن قوه تعقل و مختل شدن تصمیم گیری می شود و خطر ایجاد صدمات دیگر را افزایش می دهد. با پوشیدن لباس مناسب می توان خطر ابتلا به هیپوترمی را به حداقل رساند. لباس پنبه ای اغلب به علت توانایی جذب و نگهداری آب پیشنهاد نمی شود. همراه بردن لایه های اضافی لباس خطر هیپوترمی را کاهش می دهد.

§         سرما زدگی زمانی می تواند روی دهد که پوست بدون پوشش در معرض درجه حرارت های بسیار پایین قرار گیرد. برای راهپیمایی در درجه حرارت بسیار پایین ، لباس را باید طوری پوشید که میزان قسمتهای پوست بدون پوشش به حداقل برسد.

§         اگر طبیعت گردها چندین روز بدون غذا بمانند ممکن است دچار سوتغذیه شوند. انسان می تواند هفته ها بدون غذا زنده بماند اما سوتغذیه سبب اختلال در تصمیم گیری می شود. قند خون پایین می تواند اثری مشابه داشته باشد.همراه بردن غذای اضافی این خطر را در فرد به حداقل خواهد رساند.

§         طبیعت گردها ممکن است گم شوند: در صورتیکه گروه طبیعت گردی راه خود را پیدا نکند یا اینکه فرد از گروه جدا شود و دوباره گروهش را پیدا نکند. افراد گم شده اگر نتوانند مسیر مقصد شان را بموقع پیدا کنند ممکن است آب و غذای شان به اتمام برسد یا در معرض تغییرات آب و هوا قرار گیرند و مخاطرات طبیعت گردی را بدتر کند.ماندن در مسیرهای مشخص مطمئنا کمک می کند اما در برخی نواحی مسیری وجود ندارد. همراه بردن یک نقشه و قطب نما و آگاهی از نحوه استفاده از آنها خطر گم شدن را کاهش خواهد داد. علاوه بر آن سیستم موقعیت یاب جهانی ( GPS ) می تواند ارزشمند باشد چون به تعیین دقیق مکان فرد کمک می کند و روشن می سازد که دقیقا در کجای کره زمین قرار دارد. یک وسیله ارتباطی مانند تلفن همراه یا تلفن ماهواره ای ممکن است در مواقع اضطراری سودمند باشد. معهذا ، پوشش تلفن همراه در نواحی جنگلی یا کوهستانی اغلب بسیار ضعیف است . رادیوهای خدمات رادیو خانگی و خدمات رادیو سیار همگانی می تواند مفید باشد، بویژه اگر افراد از دیگر اعضای گروه جدا شده باشند. آگاه کردن افراد خارج از گروه کوه نوردی در مورد برنامه و زمان اتمام پیش بینی شده برنامه ، ایمنی گروه را بالا می برد.

§         در بسیاری از مناطق ، طبیعت گردها ممکن است با حیوانات بزرگی مانند خرس ها و شیرهای کوهی مواجه شوند. حملات حیوانات وحشی زمانی روی می دهد که افراد به طور اتفاقی با حیوانی بی خبر مواجه می شوند و آن را غافلگیر می کنند. همچنین حیواناتی مانند خرس ها ممکن است به جمع آوری غذا از املاک انسان ها عادت کنند. این برخوردها هم می تواند منجر به حملاتی به انسان ها شود. برای کاهش غافلگیر شدن حیوان می توان با کف زدن و فریاد زدن منظم ، زدن چوب به سنگ ها یا با آویزان کردن زنگوله از گردن ایجاد سرو صدا کرد.

تمام خطرات فهرست شده در بالا را می توان با پیاده روی به همراه گروه کاهش داد. دیگر اعضای گروه می توانند کمک های اولیه را انجام دهند یا به دنبال کمک بروند. در شرایط اضطراری گروه های طبیعت گردها می توانند نیروی بازو ، توان فکری و حرارت بدن خود را به اشتراک بگذارند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 24 بهمن 1392
شنبه 30 تیر 1397 11:53 ق.ظ
هورگشت پارس
شنبه 18 شهریور 1396 06:49 ق.ظ
I am really impressed with your writing talents and also with
the structure on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it your self?

Anyway stay up the excellent quality writing, it is uncommon to look
a nice weblog like this one nowadays..
چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:34 ب.ظ
Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your
weblog? My blog is in the exact same area of interest as
yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you provide here.
Please let me know if this ok with you. Thanks!
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:12 ق.ظ
Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us
so I came to give it a look. I'm definitely loving the
information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!

Outstanding blog and fantastic design.
جمعه 11 فروردین 1396 12:32 ق.ظ
Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is important and everything. However think about if
you added some great pictures or video clips to give your
posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and videos, this blog could certainly be one of the most beneficial in its niche.
Superb blog!
پنجشنبه 15 اسفند 1392 10:56 ب.ظ
سلام خوبی؟ مطالب وبلاگتو دیدم بسیار زیبا بود معلومه که وقت گذاشتی .من یه پیشنهاد داشتم که واسه وبلاگ جفتمون خوبه . خوشحال میشم منو با نام ""چراغ خواب موزیکال شلمن"" لینک کنی چون به نفع بازدید جفتمونه و از این به بعد مثل دو تا دوست خوب واسه هم میشیم بعد از اینکه لینک کردی خبرم کن تا با افتخار لینکت کنم
چهارشنبه 14 اسفند 1392 01:03 ب.ظ
سلام عزیـــــــزم ، چه وب باحالی داری ، خیلی جذابه ، راستی منم یه سایت آشپزی دارم خیلی تر و تمیز و شیک ، ممنون میشم بیایی و نظرت رو بگی ، حتما یه سر بیا ،اگه خواستی میتونی منو با اسم سایت آشپزی نوشیدنی لینک کنی ، منتظرتم بای
پنجشنبه 8 اسفند 1392 05:01 ب.ظ
سلام خوبی؟ مطالب وبلاگتو دیدم بسیار زیبا بود معلومه که وقت گذاشتی .من یه پیشنهاد داشتم که واسه وبلاگ جفتمون خوبه . خوشحال میشم منو با نام ""چراغ خواب موزیکال شلمن"" لینک کنی چون به نفع بازدید جفتمونه و از این به بعد مثل دو تا دوست خوب واسه هم میشیم بعد از اینکه لینک کردی خبرم کن تا با افتخار لینکت کنم
یکشنبه 4 اسفند 1392 03:54 ب.ظ
سلام خوبی؟ مطالب وبلاگتو دیدم بسیار زیبا بود معلومه که وقت گذاشتی .من یه پیشنهاد داشتم که واسه وبلاگ جفتمون خوبه . خوشحال میشم منو با نام ""خرید نایسر دایسر پلاس"" لینک کنی چون به نفع بازدید جفتمونه و از این به بعد مثل دو تا دوست خوب واسه هم میشیم بعد از اینکه لینک کردی خبرم کن تا با افتخار لینکت کنم
دوشنبه 28 بهمن 1392 06:18 ب.ظ
سلام شاید تا بحال شده بخوای برنامه نویسی یاد بگیری ولی نتونستی و هر آموزشی که گرفتی دیدی که به درد نمیخوره - ما اومدیم یه آموزشی زدیم که با دیدنشون مطمئن باشید که برنامه نویسی را یاد میگرید .این یعنی آموزش برنامه نویسی به شرط چاقو اونم با اورانوس تاک | http://oranustalk.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
آمار سایت