تبلیغات
کانون گردشگری فرهنگسرای بهمن09194891227تماس - اداب سفر
کانون گردشگری فرهنگسرای بهمن09194891227تماس
بیایید با هم ودر کنار هم با خانواده روز خوبی داشته باشیم وبا مکانهای گردشی اشنا بشویم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

سفر وسیله‌ای است برای شناخت خود و دیگران. چرا که رنج ها و سختی‌های مسافرت و حالت‌های فوق العاده، ذات انسان را نمایان كرده و خصلت های درونی بروز می‌كند. حتی انسان میزان تحمل، مقاومت، کاردانی و تجربه خود را هم در سفر می تواند محک بزند. البته فواید مسافرت بسیار زیاد است و کسب تجربه، پخته شدن، آشنایی ‌و ارتباطات جدید از آن جمله است.
سفر، آزموده کند مرد را
هم از دل براند غم و درد را
زگیتی بد و نیک بنمایدش
وز آن گنج دانش بیفزایدش
هدفداری در مسافرت
امام صادق(ع) فرمودند كه در حکمت آل داود آمده است: شایسته است انسان عاقل جز با سه هدف به مسافرت نرود:
1- توشه ای برای فردای قیامت برگیرد.
2- مخارج زندگی را تأمین و ترمیم نماید.
3- از راه حلال لذت ببرد.
گاهی نیز هدف از مسافرت رفع خستگی و افسردگی است. انسان های خسته از رنج کار و تلاش، با سفر به مناطق مختلف و استفاده از مناظر زیبای طبیعت، خستگی از تن به در کرده، برای کار و کوشش بیشتر، آمادگی بیشتری پیدا می کنند.
آداب سفر
در سفرها باید آدابی را که از پیشوایان دین نقل شده است، به عنوان رهنمود گرفتن از مکتب رعایت کرد.
نگاهی به مجموعه روایات اسلامی نکاتی را به عنوان آداب سفر به ما می آموزد که مهم ترین آنها آموختن "آیین همراهی و همسفری" است. تأکید شده است که پیش از سفر، همسفر مناسبی پیدا کنید، چرا که مسافرت بصورت تنهایی مکروه است. رسول خدا(ص) سه تن را مذمت کرده:
1- آن کسی که غذایش را تنها می‌خورد.
2- آن که در خانه‌ای تنها می‌خوابد.
3- تنها به مسافرت‌های دور و دراز می‌رود.
در آداب مسافر از آغاز تا بازگشت، مواردی ذکر شده که به شرح آن می‌پردازیم:
1- مسافر پیش از هر چیز ردّ مظالم بدهد و قرض هایی را که دارد ادا کند و هزینه کسانی را که واجب النفقه هستند، فراهم کند و اگر اماناتی در دست او هست، به صاحبانش بازگرداند و جز مال حلال برای خرج سفر برندارد و آن قدر خرج سفر بردارد که به همراهانش نیز کمک کند. باید در مسافرت خوش سخن باشد و دیگران را اطعام کند و با آنان با اخلاق نیکو برخورد کند، زیرا مسافرت رازهای درونی را ظاهر می‌كند.
هرکس برای رفاقت در سفر شایسته باشد، برای معاشرت در غیر سفر نیز شایسته است.
2- برای خود همراهی انتخاب کند و به تنهایی به سفر نرود.
باید همراهش از کسانی باشد که بر امور دینی او را یاری کند و هرگاه چیزی از این امور را فراموش کرد به خاطر او آورد و کمک و یاری‌اش کند و چون یادآوری کرد بازوی او باشد.
از امیرالمومنین علی (ع) نقل است که فرمودند: قبل از مسافرت از [درباره] رفیق و همسفرت سوال کن. (نهج البلاغه/ نامه 31)
در جای دیگر نیز فرموده اند: « با کسی که در تو فضیلتی نسبت به خود نمی بیند و همچنین تو نیز در او فضیلتی نسبت به خود نمی بینی، هرگز در سفر همراهی نکن.» (مَن لا یحضره الفقیه، باب الرفقاء فی السفر و وجوب حق بعضهم علی بعض، ص226.)
امام باقر(ع) فرمودند: « هرگاه معاشرت می‌کنی با مثل خودت معاشرت کن و مبادا با کسی معاشرت کنی که عهده دار مخارج تو باشد، زیرا این کار باعث ذلت مومنان است.» (همان مأخذ، محاسن ابوعبدالله برقی، ص 357)
3- خداحافظی کردن از خانواده و بستگان از سوی مسافر و بدرقه کردن مسافر از سوی اهل خانه و بستگان.
مسافر از همراهان در وطن و فامیل و دوستان خود خداحافظی کند و در وقت خداحافظی دعای رسول خدا(ص) را بخواند. ایشان چنان بود که هرگاه از مومنان خداحافظی می کرد، می فرمود: « خداوند بر تقوای شما بیفزاید و شما را متوجه کارهای خیر کند و تمام حاجت های شما را برآورد و دین و دنیای شما را سالم بدارد و شما را به سلامت بازگرداند.»
در جای دیگر امام باقر فرموده‌اند: « رسول خدا(ص) هرگاه با مسافری خداحافظی می کرد، دست او را می گرفت سپس می فرمود: خداوند همسفران خوبی نصیبت و یاری خود را کامل و مشکل سفر را آسان و دور را نزدیک و گرفتاری تو را برطرف سازد و دین و امانت و سرانجام کار تو را به سامان برساند و راه هر خیری را به روی تو بگشاید. تقوای الهی را رعایت کن و خودت را به خدا بسپار و به برکت خدای عز وجل حرکت کن.» (همان مأخذ)
رسول خدا(ص) فرمود: هرگاه مجاهد را در راه خدا بدرقه کنم و در حمل بارش در وقت صبح یا شامگاه کمک نمایم، این کار نزد من، از دنیا و آنچه در آن است محبوب تر است. (من لا یحضر، ص211)
4- خواندن دو رکعت نماز، دعا کردن و سپردن جان و مال و خانواده به خدا و بر او توکل کردن.
از قول پیامبر(ص) آمده است که فرمود: « شخص مسافر برای خانواده اش از دو رکعت نمازی که وقت رفتن سفر به جا آورد و بگوید: خداوندا خود و خانواده و مال و اولاد و دنیا و آخرت و امانت و پایان کارم را در نزد تو به ودیعت می گذارم؛ چیز بهتری به جا نمی گذارد و این سخن را کسی نمی گوید مگر آن که خداوند آنچه را که خواسته است به او مرحمت می‌كند.» (همان ماخذ، باب یستجب المسافر من الصلاه اذا اراد الخروج، ص223)
5- سفر را با دادن "صدقه" شروع کند جهت سلامتی و رفع و دفع بلاها.
امام صادق(ع): اِفتَتِح سَفَرَکَ بالصَّدَقَه. سفرت را با صدقه شروع کن. (بحار، ج100، ص103)
6- مسافر وقتی از منزل بیرون می آید این دعا را بخواند:
« از حضرت موسى بن جعفر علیه السلام روایت شده كه ‌فرمودند: اگر مردى از شما قصد سفر كرد، بر در منزلش بایستد سوره حمد و نیز آیة الكرسى را بخواند، سپس بگوید: خدایا! مرا و هر چه همراه من است نگهدار و مرا با آنچه همراهم نیست سالم بدار و مرا با آنچه همراه دارم به لطف خود، به خوشى به مقصدم برسان. خداوند، او را با آنچه همراه دارد، نگهدارى مى‌كند و به سلامت به مقصد مى‌رساند.» (من لا یحضر ص222-224)
امام صادق علیه السلام نیز وقتى كه آهنگ سفر داشت، مى‌فرمود: « خداوندا راه ما را باز كن و مسیر سفر ما را نیكو گردان و سلامتى ما را تامین كن.» (همان)
امام رضا(ع) هم فرمودند: هرگاه از خانه‌ات به قصد سفر یا در غیر سفر بیرون شدى، بگو: به نام خدا، به خدا ایمان دارم و بر خدا توكل مى‌كنم، هر چه خدا بخواهد، هیچ نیرو و توانى جز به خدا نیست. پس شیاطین كه با او رو به رو مى‌شوند، فرشتگان به صورت آنها مى‌زنند و مى‌گویند: شما را بر او تسلطى نیست، زیرا او نام خدا را برده و ایمان و توكل به او دارد و "ما شاء الله، لاحول ولا قوة الا باللّه" گفته است. (همان)
امام رضا علیه السلام فرمود: « هر كس وقتى كه سوار مركب شد بگوید: « بسم الله ولا قوة الا بالله والحمدلله الذى سخرلنا هذا و كما له مقرنین» خود و مركبش را تا وقتى كه پیاده می‌شود، حفظ كرده است.» (همان)
7- مسافر از هر منزل و مکانی در روز و ترجیحاً صبح زود حرکت کند و مستحب است كه آغاز رفتن به مسافرت روز پنجشنبه باشد. در كتاب من لا یحضره الفقیه از امام باقر علیه السلام نقل شده است كه فرمود:
« رسول خدا صلى اللّه علیه و آله همیشه روز پنجشنبه مسافرت مى‌كرد و مى‌فرمود: خدا و پیامبر و فرشتگان الهى روز پنجشنبه را دوست مى‌دارند.» (من لا یحضر، باب الایام و الاوقات... ص211.)
البته در جای دیگری هم از ایشان روایت شده كه فرمود: « صدقه بده و هر روزى خواستى به مسافرت برو.» (همان، ص222)
8- به دیگران اطلاع بدهد.
پیامبر(ص) فرمودند: وظیفه هر مسلمانی است که وقتی خواست به مسافرت برود دوستان و برادرانش را مطلع کند و دوستانش نیز وظیفه دارند هرگاه برگشت، به دیدنش بروند. (کافی، ج2، ص174)
9- مسافر چند چیز همراه داشته باشد: مسواک، شانه، لباس و ظرف، مواد غذایی و خوراکی های مورد نیاز و ره توشه سفر، داروهای مورد نیاز، سوزن، نخ، طناب و زیرانداز.
از امام صادق علیه‌السلام نقل شده است كه فرمود: « در وصیت لقمان به پسرش آمده است: پسرم! شمشیر و كفش و عمامه و ریسمان و مشك آب و نخ خیاطى و درفش، در سفر همراه داشته باش و داروى بیشترى همراه ببر كه هم خودت از آن استفاده كنى هم همراهانت. و در هر كارى كه معصیت خدا در آن نباشد، با همسفران موافق باش.» (من لا یحضر، ص227)
10- رعایت اخلاق خوب با همسفر در طول مسافرت.
11- در سفر، بار بر دوش دیگران نباشد و خرج خود را به گردن دیگران نیندازد.
12- مراعات حال همسفر در صورتی که خسته یا مریض باشد.
از امام باقر(ع) روایت است که فرمودند: « حق مسافر آن است که اگر مریض شد، برادران همسفرش تا سه روز برایش توقف کنند.» (من لا یحضر الفقیه، باب الرفقاء فی السفر، ص226)
13- همکاری در کارها و برعهده گرفتن کارهای سنگین در مسافرت.
14- پذیرفتن حرف و نصیحت بزرگترها.
15- با همسفران در انجام کارها و تصمیم گیری‌ها مشورت کند.
امام صادق(ع) فرمود: « لقمان به پسرش گفت: هرگاه با گروهى مسافرت كردى با آنها در كار خودت و كارهاى جمعى، مشورت كن و با لبخند با آنها برخورد كن و از توشه‌اى كه دارى سخاوتمندانه به ایشان ببخش، هرگاه تو را خواستند پاسخ بده و اگر از تو یارى طلبیدند، یارى كن. زیاد خاموش باش و نماز بخوان و درباره مركب سوارى و آب و توشه‌اى كه دارى دست و دلباز باش و هرگاه از تو شهادت بر حق خواستند، شهادت بده و هرگاه مشورت خواهى كردند؛ با دقت نظر جواب بده وانگهى پیش از این كه درباره امرى بیندیشى و چگونگى آن بر تو مسلم شود، تصمیم نگیر و قبل از آن كه برخیزى و بنشینى، بخوابى و بخورى و نماز بخوانى و نیز قبل از آن كه فكر و حكمت خود را در مشورت به كار اندازى، پاسخ مشورتى را بازگو نكن، زیرا هر كه خالصانه براى طرف مشورت خیرخواهى نكند، خداوند اندیشه‌اش را مى‌گیرد و امانتدارى را از او دور مى‌سازد.»
و هرگاه دیدى همراهانت راه مى‌روند تو هم راه برو و اگر دیدى كار مى‌كنند تو هم با ایشان كار كن و هرگاه تصدق كردند یا وامى به كسى دادند تو نیز با ایشان عطا كن و از كسى كه بزرگسال‌تر از تو است، حرف شنوایى داشته باش ‍ و هرگاه همراهانت به تو دستورى دادند و یا چیزى پرسیدند، بگو: آرى و نگو: خیر، زیرا گفتن خیر، نقص و عیب است و هرگاه در راه سرگردان ماندید، فرود آیید و هرگاه تردید داشتید بایستید و مشورت كنید و هرگاه یك نفر را تنها دیدید از او راه را نپرسید و راهنمایى نطلبید، زیرا وجود فردى تنها در میان بیابان مشكوك است، شاید جاسوس دزدان باشد و یا شیطانى باشد كه مى‌خواهد شما را سرگردان كند و از دو نفر نیز بترسید مگر این كه شما چیزى را ببینید كه من نمى‌بینم، زیرا كه عاقل هرگاه به چشم خود چیزى را ببیند، حق را باز شناسد و شاهد چیزى را مى‌بیند كه غایب نمى‌بیند. پسرم ! هرگاه وقت نماز فرا رسید براى هیچ كارى آن را به تاخیر نینداز، نماز را بخوان و از آن راحت شو كه آن دینى است به گردن تو، و نماز را با جماعت بخوان هر چند بر سر نیزه باشد
16- برای خواندن نماز اول وقت كوشش كند.
17- پس از سفر سختی‌ها و ناملایمات سفر را نقل نکند و البته از آداب سفر این است که بعد از جدایی از همسفران پشت سرشان حرفی نزنی.
18- در بازگشت از سفر، برای اهل خانه هدیه و سوغات آورد.
هنگام بازگشت از سفر برای زن و فرزندانتان هدیه ای به همراه بیاورید. امام صادق(ع) فرمودند: به هر مقدار که توان مالی دارید هرچند یک سنگ، برای زن و فرزندتان هدیه بیاورید.
پیامبر خدا(ص) نیز فرمودند: هرگاه یکی از شما به سفر رفت، در بازگشت حتی اگر شده یک قطعه سنگ برای خانواده اش تحفه و هدیه بیاورید.
19- هنگام مراجعت و برگشت از مسافرت به وطن، خدا را شکر کند و بر نعمت سلامتی، حمد نماید.
آداب و سنن پیامبر گرامی(ص) در سفر:
1- از جمله آداب آن حضرت در سفر این بود كه ایشان بیشتر در روز پنج شنبه مسافرت مى‏كرد. (من لا یحضر، ج2، ص173)
2- رسول خدا هر وقت مسافرت می رفت پنج چیز با خود برمى‏داشت: 1 ـ آئینه 2 ـ سرمه ‏دان 3 ـ شانه 4 ـ مسواك 5 ـ و در روایت دیگرى دارد كه مقراض را هم همراه خود مى‏برد. (مستدرك الوسائل، ج1، ص58/ كافی، ج6، ص15)
3- رسول خدا(ص) در سفر هر وقت از بلندی ها سرازیر مى‏شد مى‏گفت: « لا اله الا الله » و هر وقت بر بلندی ها بالا مى‏رفت مى‏گفت: « الله اكبر ». (من لا یحضر، ج2، ص179)
5- روایت شده كه رسول خدا (ص) از هیچ منزلى كوچ نمى‏كرد مگر این كه در آن منزل دو ركعت نماز مى‏خواند و مى‏فرمود: این كار را براى این مى‏كنم كه این منازل به نمازى كه در آنها خوانده‏ام شهادت دهند. (عوارف المعارف، ص135)
6- رسول خدا(ص) وقتى با مؤمنین خدا حافظى مى‏فرمود مى‏گفت: خداوند تقوا را زاد و توشه شما قرار دهد، و به هر خیرى مواجهتان سازد و هر حاجتى را از شما برآورده كند و دین و دنیاى شما را سالم و ایمن سازد و شما را به سلامت و با غنیمت فراوان برگرداند. (من لا یحضر، ج2، ص180)
روایات درباره دعاى آن جناب در مواقع خداحافظى اشخاص مختلف است، لیكن با همه اختلافى كه دارد نسبت به دعاى به سلامت و غنیمت همه متفقند.

------

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 27 مهر 1390
دوشنبه 30 بهمن 1396 11:20 ب.ظ
سلام دوستان، پست فوق العاده ای در مورد آموزش و پرورش و به طور کامل توضیح دادم
تمام وقت آن را نگه دارید
دوشنبه 2 بهمن 1396 09:30 ب.ظ
اکنون مطمئن نیستم که شما اطلاعات خود را دریافت می کنید، اما موضوع عالی است.
من باید وقت بیشتری را صرف پیدا کردن خیلی بیشتر یا درک بیشتر می کنم.
با تشکر از اطلاعات فوق العاده من در جستجوی این اطلاعات بودم
برای ماموریت من
جمعه 24 آذر 1396 08:46 ب.ظ
پست خوب من این وبلاگ را دائما چک کردم و تحت تاثیر قرار گرفتم!
اطلاعات فوق العاده مفید به خصوص قسمت آخر :) من برای اطلاعات زیادی از این اطلاعات زیاد مراقبت می کنم.
من برای مدت طولانی این اطلاعات خاص را جستجو کردم.
متشکرم و موفق باشید.
جمعه 10 آذر 1396 12:50 ق.ظ
hello there and thank you for your info – I've certainly picked up anything new from
right here. I did however expertise some technical points
using this website, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load
correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
Not that I'm complaining, but slow loading instances times will
sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality
score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding
this RSS to my e-mail and could look out for much
more of your respective interesting content. Ensure
that you update this again soon.
سه شنبه 7 آذر 1396 11:47 ب.ظ
هر آخر هفته من برای بازدید سریع این وب سایت پرداختم، زیرا
من آرزو می کنم برای لذت بردن، به عنوان این در اینجا سایت های conaces واقعا خوب مواد خنده دار نیز.
دوشنبه 6 آذر 1396 09:09 ب.ظ
Howdy فقط می خواست به شما یک سر سریع را به من بدهید. به نظر می رسد متن در محتوای شما در حال اجرا است
خاموش صفحه در IE من مطمئن نیستم که آیا این یک مسئله قالببندی است یا چیزی برای سازگاری با مرورگر وب، اما فکر کردم که باید پست بگذارم
میدونی. اما طراحی عالی به نظر می آید! امیدوارم که شما مشکل حل زودی دریافت کنید. خیلی ممنون
جمعه 3 آذر 1396 08:21 ب.ظ
این یک مقاله قابل توجه در حمایت از همه آنلاین است
مردم؛ من از آن مطمئن هستم.
سه شنبه 30 آبان 1396 09:09 ب.ظ
یک سهم قابل توجه! من فقط این را به یک همکار فرستادم که تحقیق کمی در مورد این انجام داده است.
و او در واقع به مناسبت این واقعه به من شام داد
من آن را برای او پیدا کردم... لول بنابراین اجازه بدهید این را به....
ممنون بابت غذا!! اما آره، ممنون
صرف وقت برای صحبت در مورد این موضوع اینجا را بر روی صفحه وب خود را.
یکشنبه 14 آبان 1396 04:41 ق.ظ
برای گرم ترین اطلاعات شما باید یک بازدید سریع پرداخت کنید
وب جهان گستر و در وب من این سایت را به عنوان بهترین سایت یافتم
برای آخرین به روز رسانی های اخیر
یکشنبه 14 آبان 1396 02:18 ق.ظ
من کنجکاو هستم که بلاگ پلتفرمی را که استفاده میکنم بفهمم؟
من با مشکلات جدیدی روبرو هستم
سایت و من می خواهم چیزی امن تر پیدا کنم. آیا داری
هر راه حل
پنجشنبه 11 آبان 1396 12:35 ق.ظ
چه خبر است، فقط می خواستم به شما بگویم، من این پست وبلاگ را دوست داشتم.

مفید بود در حال ارسال پست!
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:23 ب.ظ
سلام، من خیلی هیجان زده ام وبلاگ شما را پیدا کردم، من
واقعا شما را با خطا پیدا کردید، در حالی که به چیزی برای Google نگاه کردم
دیگر، با این وجود من الان اینجا هستم و فقط دوست دارم
از یک پست قابل توجه و یک دور کامل تشکر می کنم
سرگرم کننده وبلاگ (من نیز موضوع / طراحی را دوست دارم)، من وقت ندارم
در حال حاضر همه آن را بخوانید اما آن را ذخیره کرده ام و همچنین
خوردها RSS شما اضافه شده است، بنابراین زمانی که من زمان دارم
لطفا بیشتر بخوانید، لطفا کار فوق العاده ای را ادامه دهید.
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:31 ب.ظ
این نوشتار ایده ای را به نفع کاربران جدید وبلاگ نویسی ارائه می دهد که در واقع چگونگی انجام وبلاگ نویسی و ساخت سایت می باشد.
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:05 ب.ظ
اطلاعات خوب خوشبختانه من سایت شما را با شانس (stumbleupon) کشف کردم.
من آن را برای بعد نشانه گذاری کردم
دوشنبه 8 آبان 1396 09:44 ب.ظ
این چیزی است که از موضوع خارج می شود، اما از اینکه وبلاگ ها از ویراستاران WYSIWYG استفاده می کنند یا اگر شما
به صورت دستی با HTML کد گذاری کنید من زود شروع وبلاگ میکنم
بدون دانش برنامه نویسی، بنابراین من می خواستم از کسی که تجربه دارد، از شما مشاوره بگیرم.
هر گونه کمک خواهد شد بسیار قدردانی!
دوشنبه 8 آبان 1396 12:46 ب.ظ
متشکر بابت یک مقاله ی عالی دیگر. جای دیگری ممکن است کسی چنین اطلاعاتی را در چنین کامل به دست آورد
شیوه نوشتن من یک هفته ارائه می دهم، و من در جستجوی این اطلاعات هستم.
یکشنبه 30 مهر 1396 12:06 ق.ظ
پست بسیار خوبی است من به سادگی وبلاگ خود را گشتم و می خواستم بگویم که من واقعا از مرور وب وبلاگ های شما لذت بردم.
در هر صورت من در فید RSS شما اشتراک خواهد شد و
امیدوارم یک بار دیگر خیلی زود نوشتی
شنبه 15 مهر 1396 06:38 ب.ظ
بی تردید بر این باورند که شما اعلام کردید. دلیل دلخواه شما به نظر می رسد
در شبکه ساده ترین چیزی که باید از آن آگاهی داشته باشید. من می گویم
به شما، من قطعا irked در حالی که مردم در مورد فکر می کنم
نگران نباشید که آنها به روشنی نمی دانند. شما موفق به ضربه زدن
ناخن بر بالا و همچنین تعریف همه چیز بدون داشتن اثر جانبی است
، مردم می توانند سیگنال بگیرند به احتمال زیاد دوباره به
دریافت بیشتر با تشکر
دوشنبه 27 شهریور 1396 11:55 ق.ظ
Good info. Lucky me I recently found your site by
chance (stumbleupon). I've bookmarked it for later!
دوشنبه 20 شهریور 1396 05:13 ق.ظ
هنگامی که کسی یک پاراگراف را می نویسد، وی برنامه وی را در مغز خود نگه می دارد
چگونه یک کاربر می تواند آن را درک کند به همین دلیل است که این مقاله از بین رفته است.
با تشکر!
دوشنبه 20 شهریور 1396 03:31 ق.ظ
با توجه به این سوال پاسخ خوبی است
استدلال جامد و همه چیز در مورد آن را بیان می کند.
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:52 ق.ظ
با تشکر از وبلاگ بسیار جالب
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:52 ب.ظ
آها، مکالمه ای دلچسب از این مقاله در اینجا
این وبسایت، من تمام آن را خوانده ام، بنابراین در این زمان من نیز در این مکان اظهار نظر می کنم.
یکشنبه 19 شهریور 1396 10:57 ب.ظ
متشکرم برای ارسال شگفت انگیز شما! من واقعا از خواندن آن لذت بردم، شما
یک نویسنده عالی است من مطمئن هستم که وبلاگ شما را نشان می دهد و
روزی برمیگردد من می خواهم شما را تشویق کنم تا پست های عالی خود را ادامه دهید
آخر هفته خوبی داشته باشی!
یکشنبه 19 شهریور 1396 03:59 ق.ظ
وبلاگ عالی در اینجا! همچنین وبسایت شما بسیار سریع بارگذاری می شود.
شما از چه میزبانی وب استفاده می کنید؟ آیا می توانم پیوند وابسته به میزبان شما را دریافت کنم؟
من می خواهم سایت من به سرعت به عنوان شما پر شده است
لول
پنجشنبه 16 شهریور 1396 09:07 ق.ظ
Hello to all, as I am in fact eager of reading this web site's post to be updated daily.
It consists of good data.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:59 ب.ظ
Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering issues with your RSS.
I don't understand why I cannot subscribe to it.
Is there anybody else having identical RSS issues? Anyone who knows the
answer can you kindly respond? Thanks!!
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:00 ب.ظ
Your means of explaining all in this piece of writing is actually fastidious,
every one be capable of simply be aware of it, Thanks a lot.
شنبه 17 تیر 1396 01:30 ق.ظ
Hello there, You've performed a great job. I will certainly digg it and in my opinion suggest to my friends.
I am sure they'll be benefited from this site.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:52 ق.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آغاز آیا واقعا
کار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع موفق به من
مؤمن اما فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.

من این کردم مشکل خود را با جهش در منطق و شما
خواهد را خوب به کمک پر کسانی که معافیت.
که شما که می توانید انجام من
را قطعا بود تحت تاثیر قرار داد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
آمار سایت